ANASAYFA / Çiğ Köfte / Çiğ köfte Yapmanın Püf Noktaları

Çiğ köfte Yapmanın Püf Noktaları

Çiğ köfte Yapmanın Püf Noktaları

Uzun zamanların alışkanlıklarından biri de dışarıda yemek yeme alışkanlığıdır. Peki neden bu insanlar dışarıda yemek yiyorlar? Evlerinde ayı yemekleri yapmaları mümkünken acaba seyyar arabada satılan tavuklu pirinç pilavının neyi insanları mıknatıs gibi çekiyor merak ediyorum doğrusu?
Son zamanların en trend yiyeceklerinden biri olan çiğköfte neden evde değil de dışarıda tüketiliyor? Söyleyelim… Hem herkese her keseye uygun olması hem de bu adamların gerçekten çiğköfte yapmanın püf noktalarını biliyor olmaları. Herkes evde çiğköfte yapabilir isterse tabi fakat işi bilmek gerekir. Bulgurunu ıslatmak, karışımlarını bilmek, baharatların sıralamasını doğru yapmak gibi birçok püf noktalardan geçer lezzetli bir çiğköfte… Her aşamasında özenin ve hijyenin korunduğu bu lezzetler etsiz olması sebebiyle de herkesin güvenini kazanmıştır. Şimdi yapılan etsiz-vegan- çiğköftelerin kültürümüzdeki etli çiğköftelerden hiçbir lezzet eksikliği olmadığı gibi daha çok beğenilerek tüketildiği de bir gerçek.

HAKKIMIZDA admin

Çiğköftem, yurtiçi ve yurtdışındaki yüzlerce şubesiyle geleneksel lezzet olan çiğköfteyi dünyaya tanıtan global bir markadır. Bu başarısını 2017 yılında UFRAD franchise derneğinden aldığı “Yurtdışı Açılım Ödülü” ile de taçlandırmıştır. Lezzet bakımından Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülen Çiğköftem, dünya geneli tüm şubelerinde yüksek kalite prensibi ile hizmet vermektedir. Çiğköftem, ürünlerinde koruyucu, lezzet verici, kıvam artırıcı vb. hiçbir katkı malzemesi kullanmamaktadır. Geliştirdiği “üretici bayilik” modeli ile tüm şubelerinde günlük-taze-katkısız çiğköfte sunmayı başaran tek markadır. Başarısını uluslararası alanda ispat etmiş Çiğköftem, tecrübesini yatırımcıları ile paylaşmakta ve sahip olduğu karlı iş modeline onları da ortak etmektedir.

Check Also

Evde Çiğ Köfte Yapımı

Evde Çiğköfte Yapımı Hepimiz duymuşuzdur çiğ köfteyi ve eminim ki muhteşem lezzetinin tadına bakmayan da …