ANASAYFA / Çiğ Köfte / Çiğ köfte Nasıl Yapılır
ÇİĞKÖFTE NASIL YAPILIR

Çiğ köfte Nasıl Yapılır

ÇİĞKÖFTE NASIL YAPILIR

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır sorusuna cevabı makalemizde  çiğköfteye bulguru, salçayı, baharatı al birbirine karıştır. Bu kadar kolay mı?
Çiğköfte yapmak kolay gibi görünse de aslında en iyi olan çiğköfteyi yapmak sanıldığından biraz daha meşakkatlidir. İlk olarak her şeyin en tazesi, en doğalı kullanılmalıdır. İçine koyacağınız maydanoz çiğköfteyi servis ettiğinizde bile hala maydanoz kokmalıdır mesela ya da baharatların o müthiş kokusunu damaklarımızda hissetmelisiniz…
Yerli bir marka olan Çiğköftem en lezzetli Çiğköfte yapımının başarılı bir örneğidir diyebiliriz. Her malzemesinin özenle seçilip hazırlandığı, damaklarda iz bırakan bu lezzetin en önemli özelliği günlük üretilmesidir. Soruyorum…. Günlük üretilen simiti mi tercih edersiniz yoksa bir hafta bekleyen bir simiti mi?
Profesyonel ustalar tarafından hazırlanan ve yüksek mühendislerce reçete edilen bu lezzet; bulgurunun suda 1-2 saat bekletilmesi ile başlar lezzet yolculuğuna… Daha sonra sırası ile koyulan baharatlar ve özel olarak hazırlanır.

HAKKIMIZDA admin

Çiğköftem, yurtiçi ve yurtdışındaki yüzlerce şubesiyle geleneksel lezzet olan çiğköfteyi dünyaya tanıtan global bir markadır. Bu başarısını 2017 yılında UFRAD franchise derneğinden aldığı “Yurtdışı Açılım Ödülü” ile de taçlandırmıştır. Lezzet bakımından Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülen Çiğköftem, dünya geneli tüm şubelerinde yüksek kalite prensibi ile hizmet vermektedir. Çiğköftem, ürünlerinde koruyucu, lezzet verici, kıvam artırıcı vb. hiçbir katkı malzemesi kullanmamaktadır. Geliştirdiği “üretici bayilik” modeli ile tüm şubelerinde günlük-taze-katkısız çiğköfte sunmayı başaran tek markadır. Başarısını uluslararası alanda ispat etmiş Çiğköftem, tecrübesini yatırımcıları ile paylaşmakta ve sahip olduğu karlı iş modeline onları da ortak etmektedir.

Check Also

Evde Çiğ Köfte Yapımı

Evde Çiğköfte Yapımı Hepimiz duymuşuzdur çiğ köfteyi ve eminim ki muhteşem lezzetinin tadına bakmayan da …